خواص چای – ۵ خاصیت نوشیدن چای

چای سرشار از آنتی اکسیدان بوده و از نظر میزان خواص و فواید برای سلامت انسان با قهوه برابری می کند، بنابراین می توانید هر کدام را که ترجیح می دهید، بنوشید. انواع چای نظیر چای سبز، سیاه و سفید همگی از یک گیاه به دست می آیند و روش پردازش و میزان اکسیداسیون است که باعث تولید انواع مختلف چای می شود. در حالی که چای سیاه اکسیده می شود ولی برای تولید چای سبز برگ های چای پس از برداشت به هیچ عنوان اکسید نمی شوند. اگرچه چای سبز و چای سیاه هر دو دارای اثرات مفیدی بر سلامت بدن هستند ولی اکسیداسیون حداقلی چای سبز ممکن است به حفظ خواص آنتی اکسیدانی برگ چای کمک کند. در این مقاله به بررسی ۵ مورد از مهم ترین خواص چای بر روی سلامتی خواهیم پرداخت، با ما در ادامه همراه باشید.

خواص چای برای سلامتی

چای سرشار از آنتی اکسیدان
چای به صورت طبیعی از نظر ترکیبات گیاهی به نام پلی فنول ها بسیار غنی است. برای نمونه پلی فنول ها ممکن است تا ۳۰ درصد از وزن برگ خشک چای سبز را تشکیل دهند. در گروه پلی فنول ها، فلاونوئید ها قرار دارند که کاتچین ها را شامل می شوند. قدرتمند ترین کاتچین شناخته شده به طور خلاصه EGCG نامیده می شود؛ بر اساس تحقیقات صورت گرفته این ماده بر روی تعدادی از بیماری ها و نیز در برخی وضعیت ها دارای اثرات مثبت است. در حالی که چای سبز منبعی غنی از کاتچین ها به شمار می رود، چای سیاه از منابع غنی تانن ها بوده که دارای خواص قدرتمند آنتی اکسیدانی می باشد.

سلامت مغز
مصرف چای برای حفاظت از سلامت مغز مفید است. بر اساس یکی از مطالعات ارائه شده در کنفرانس بین المللی بیماری های آلزایمر و پارکینسون، افرادی که در هفته ۶-۱ روز چای می نوشند کمتر از سایرین به کاهش ذهنی دچار می شوند. چای سبز خم چنین دارای نوعی  اسید آمینه به نام تیانین است که از سد خونی مغزی عبور می کند و مانند کافئین دارای اثرات روانگردان است. تیانین هم چنین باعث افزایش سطح سروتونین و دوپامین شده، به کاهش استرس های جسمی و روحی کمک نموده و ایجاد حس آرامش می کند. علاوه بر این تیانین در پیشگیری از کاهش قدرت حافطه در اثر افزایش سن موثر بوده و بر اساس پژوهش های صورت گرفته بر بخش هایی از مغز که وظیفه توجه و تمرکز و حل مسائل پیچیده را بر عهده دارند تاثیرگذار است.

خواص چای در کاهش وزن
شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف طولانی مدت چای سبز برای چربی سوزی مفید بوده و در کنار دیگر ترکیبات شیمیایی می تواند به افزایش سطح اکیداسیون چربی و گرمازایی کمک کند. در متاآنالیز صورت گرفته در این زمینه مشخص گردید میزان کاهش وزن در افرادی که کاتچین و نیز کافئین را دریافت می نمایند بیش از سایرینی است که کافئین را به تنهایی دریافت کرده اند. هم چنین افرادی که کاتچین مصرفی خود را را از طریق چای سبز دریافت کرده اند، توانسته اند تا حدود ۱.۴ کیلوگرم بیش از دیگران وزن خود را کاهش دهند؛ علاوه بر این احتمال حفظ وزن و عدم افزایش وزن در این افراد بیش تر بوده است.
نوشیدن چای یا قهوه قبل از وعده های غذایی ممکن است به کاهش وزن کمک کنند زیرا درصد بسیار زیادی ازقهوه و چای آب است و مصرف آب قبل از غذا به کاهش وزن کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که به مدت ۱۲ هفته قبل از هر وعده غذایی حدود ۵۰۰ میلی لیتر آب بنوشند ۴ کیلوگرم وزن کم می کنند؛ این میزان کاهش، ۱.۵ کیلوگرم بیش از کاهش وزن افرادی است که قبل از وعده های غذایی خود آب نمی نوشند. این یعنی ۵۰% کاهش وزن بیشتر.

مقابله با دیابت
مصرف چای نیز همانند قهوه، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. یک پژوهش نشان داد افرادی که شش فنجان یا بیشتر در روز چای سبز می نوشند ۳۳% کمتر از کسانی که در هفته کمتر از یک فنجان چای سبز می نوشند با خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ روبرو هستند. متاآنالیز صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد نوشیدن سه فنجان یا بیشتر چای در هر روز با احتمال کمتر ابتلا به دیابت نوع ۲ در ارتباط است.

خواص چای در سلامت قلب
بنا بر نتایج پژوهش های انجام شده، چای سبز بهبود جریان خون و افزایش قابلیت ارتجاعی عروق خونی بدن را موجب می شود و نوشیدن چند فنجان چای سبز در روز می تواند به مقابله با بیماری های قلبی کمک کند. نتایج مطالعه مذکور هم چنین نشان می دهد EGCG موجود در چای سبز می تواند برای پیشگیری از انسداد رگ ها، ترومبوز مغزی، حملات قلبی و سکته مغزی مفید باشد.

اصل این مقاله در این صفحه قابل مشاهده و مطالعه می باشد.

نوآورد، ندای سلامت

مرجع مقاله: Mercola

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s