روش های کاهش التهاب مفاصل – ۳ روش کاهش التهاب مفاصل

وجه مشترک تمام بیماری ‌های مفصلی، التهاب است. در این مقاله به بررسی التهاب مفاصل خواهیم پرداخت. ابتدا به طور مختصر به معرفی التهاب مفاصل پرداخته و سپس در ادامه به بررسی چند راهکار طبیعی برای التیام دردهای مفصلی خواهیم پرداخت. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

خلاصه ای از التهاب مفاصل
تورم مفاصل اغلب گریبانگیر افراد مسن است اما این امکان نیز وجود دارد که افراد را در سنین مختلف درگیر نماید. احتمالا با گونه های شایع دردهای مفصلی نظیر تورم مفصلی استخوانی، روماتیسم مفاصل و نقرس آشنا هستید. التهاب در واقع پاسخ بدن به ماده‌ای مضر مانند پاتوژن یا مواد محرک است؛ هم چنین می تواند نشانه ای از وجود سلول های آسیب ‌دیده باشد.
التهابات شدید مانند بریدگی‌ یا زخم، پاسخ‌ های التهابی بدن را بیش از پیش تشدید می کنند تا موجب لخته شدن خون و در نتیجه التیام زخم شود؛ این امر همچنین ممکن است با تورم و قرمزی پوست همراه باشد که در نهایت محو می شود.  با این وجود، در التهابات مزمن یا طولانی مدت نظیر تورم مفاصل، بدن دائما و به طور همزمان در حال التیام و تخریب سلول‌ها است و در نتیجه بروز بیماری های مزمن را نیز به دنبال دارد. تورم مفاصل، بدن را متحمل درد های دائم، قرمزی پوست و تورم می‌کند. بسته به نوع تورم، با پیروی از برنامه غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی می‌توان التهاب را کاهش داد.

روش های کاهش التهاب مفاصل

اسید های چرب امگا۳
از آنجایی که بدن ما قادر به ساخت اسید چرب امگا۳ نیست. امگا۳ علاوه بر کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی عروقی و بیماری های مربوط به گردش خون، درد های مفصلی را نیز التیام می بخشد. اسید چرب امگا-۳ در فعالیت‌ سلول‌های ناکارآمد که التهابات را بیش از پیش تحریک می‌کند، اختلال ایجاد می کند، بنابراین بهتر است این ماده مغذی و ضروری را از طریق مصرف مواد غذایی همچون ماهی‌ های چرب، گردو، شاه دانه و بذر کتان تامین کنیم.

زردچوبه
زردچوبه در سطح جهان به دلیل خواص ضد التهابی خود شناخته می شود. عنصر فعال زردچوبه، ماده‌ی رنگی آن است که در ترکیبات شیمیایی محرک التهاب تداخل ایجاد می‌کند. مطالعات بالینی متعددی خواص ضد التهابی و آنتی‌ اکسیدانی ماده‌ رنگی زردچوبه را تایید نموده اند. در یکی از این مطالعات مشخص شد تاثیر ۲ گرم عصاره ماده‌ رنگی موجود در زردچوبه بر تسکین ورم مفاصل و استخوان زانو، با تاثیر ایبوپروفن برابری می کند.
توجه: پیش از مصرف هر گونه مکمل، مشورت با پزشک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زردچوبه سبب افزایش غلظت خون می‌شود، بنابراین افرادی که داروی انعقاد خون مصرف می‌کنند باید در مصرف زردچوبه دقت نمایند. همچنین زردچوبه موجب تغییراتی در میزان شاخص قند خون اشخاص مبتلا به دیابت می‌گردد.

زنجبیل
زنجبیل ریشه‌ای گزنده با خاصیت التیام التهابات مفصلی است است. در یکی از مطالعات انجام شده در این زمینه مشخص شد که مصرف روزانه‌ زنجبیل درد های عضلانی ناشی از ورزش را تا ۲۵٪ کاهش می‌دهد. از دیگر خواص درمانی زنجبیل می‌توان به بهبود تهوع، کاهش التهابات معده‌ای-روده‌ای و تخفیف سرماخوردگی اشاره کرد. زنجبیل، ادویه‌ای چند منظوره است که قابلیت افزوده شدن به دستور پخت غذاهای متعدد را دارد. برای مثال می توانید زنجبیل تازه را به غذاهای سرخ کردنی اضافه نمائید، به کیک بیفزایید یا به صورت چای زنجبیل میل کنید.
توجه: زنجبیل و زردچوبه ممکن است عملکرد داروهای انعقاد خون را مختل نمایند. هم چنین ممکن است در افرادی که از سنگ صفرا رنج می‌برند، باعث افزایش میزان صفرا گردد. در صورت نیاز پیش از مصرف زنجبیل با پزشک خود مشورت کنید.

اصل مقاله بالا در این صفحه قابل مشاهده می باشد.

نوآورد، ندای سلامت

مرجع مقاله: DoctorOz، مجله سلامت

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s