مهم ترین دلایل پرخوری – ۶ دلیل پرخوری

بعضی غذاها خوبند و برخی دیگر مزه خوبی دارند. گرچه همه انسان ها خوردن غذا را دوست دارند، اما برخی بیش از دیگران تلاش می‌کنند تا به پرخوری خود پایان دهند. دکتر مایکل راسل، مشاور تغذیه سلامت مردان، معتقد است آگاه بودن از دلایل پرخوری می‌تواند به انسان در تشخیص رفتار هایی که او را از رسیدن به نتایج دلخواه دور می‌کند، یاری نماید. در این مقاله تعدادی از دلایل پرخوری را بیان می کنیم.

مهم ترین دلایل پرخوری

در نظر گرفتن غذا به عنوان پاداش
به گفته‌ دکتر راسل، غذا گاهی به عنوان یک پاداش مورد استفاده قرار می گیرد. این روش می تواند مفید و انگیزه بخش باشد، اما زمانی آسیب رسان می‌شود که بیش از آنکه یک اتفاق ویژه باشد، به یک پاداش همیشگی تبدیل می شود. افراد بایستی در مورد میزان کالری‌ غذاهایی که به عنوان پاداش دریافت می‌کنند، با دقت و واقع بینی عمل نمایند. نباید فقط به این دلیل که خود را مستحق دریافت پاداش می‌ دانند، غذاها و نوشیدنی ‌های پرکالری را انتخاب کنند.

بی توجهی به رژیم غذایی
برای بسیاری از افرادی که رژیم غذایی را تجربه کرده اند، این اتفاق رخ داده است که تصمیم می گیرند مقدار اندکی از یک ماده غذایی مصرف کنند اما در حین خوردن، به رژیم غذایی خود بی توجهی نموده و زیاده روی می کنند. چنین افرادی بهتر است در تصمیم گیری های خود منطقی ‌تر عمل کنند؛ به بیان راحت تر شاید خوردن یک یا دو تکه‌ اضافی پیتزا چندان مهم به نظر نرسد، اما مصرف ۳۰۰ کالری با ۱۰۰۰ کالری برای فردی که به دنبال یک رژیم غذایی سالم است تفاوت بزرگی به شمار می رود.

سخت گیری بیش از حد
دکتر راسل معتق است بدترین اتفاق پس از خوردن غذای ناسالم، این است که فرد خود را شکست‌خورده و ضعیف تلقی کند. شرمندگی از دیگر فجایعی است که تلاش ها را برای کاهش وزن نابود می‌کند. برای مثال، در مطالعه ای در دانشگاه تورنتو، محققان این دانشگاه مقیاس‌ها را به گونه ای دستکاری نمودند که که رژیم‌گیرندگان، حتی آنهایی که حقیقتا وزن کم کرده بودند، تصور کنند ۲.۵ کیلو به وزنشان اضافه شده است. آن دسته از افراد که در مورد افزایش وزن خود شرمنده بودند نسبت به کسانی که در مورد عملکرد خود به اندازه آن‌ها نگران نبودند، بستنی بیشتر خوردند.

علاقه بیش از حد به رستوران
بر اساس آمار وزارت کشاورزی ایالات متحده، بیش از ۴۰٪ از وعده‌های غذایی مردم این کشور در خارج از منزل میل می‌شود. همه ما می دانیم که رستوران‌ها تلاش دارند با پیشنهاد غذاهای بیشتر مشتریان خود را اغوا نمایند؛ از سوی دیگر نیز اغلب افراد بیشتر به خالی کردن ظرف های غذا مقید هستند تا تلاش برای حفظ سلامت بدن. بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که مراجعه این افراد به رستوران می تواند به اجرای صحیح رژیم غذایی آنها لطمه وارد کند.

عوامل بر هم زننده تمرکز
انجام همزمان چندین کار، توانایی بدن را برای درک میزان غذای دریافتی کاهش می دهد. مطالعات نشان می‌دهند که خوردن غذا در مقابل صفحه نمایش، از هر نوعی که باشد، منجر به مصرف بیشتر مواد غذایی شده و توانایی بدن در تشخیص میزان غذای مصرف شده را نیز کاهش می‌دهد. غذا خوردن را بایستی به عنوان یک فعالیت شخصی تلقی نموده و به مواد مصرفی در وعده غذایی توجه داشت. محققان بریتانیایی دریافتند افرادی که دقیقا می‌توانند به غذای ناهار خود را به یاد آورند ، ۳۰٪ کمتر از سایرینی که نمی‌توانند به یاد آورند، کالری دریافت کرده‌اند.

خستگی مفرط

کمبود خواب و خستگی ناشی از آن در طول روز، پیامدهای نقش مهمی در پرخوری دارد. در حقیقت می توان گفت خستگی اراده انسان را ضعیف می‌کند. نتایج مطالعه‌ انجام شده بر اساس فعالیت های آکادمی ملی علوم امریکا نشان می دهد عدم برخورداری از خواب کافی موجب دریافت کالری بیشتر، به ویژه در وعده شام می شود. خستگی همچنین استرس را بیشتر می‌کند؛ استرس از دیگر عوامل کاهش اراده است. ۷ تا ۹ ساعت خواب در شبانه روز به تقویت اراده مربوط به رژیم غذایی کمک نموده و از پرخوری جلوگیری می نماید. برای کسب بهترین نتایج، بایستی از برنامه خواب ثابت پیروی نمود، این کار تمایل به خواب بیشتر در روزهای تعطیل را رفع می کند. تحقیق جدید که در استرالیایی انجام شد مشخص کرد افرادی که در روزهای آخر هفته بیش از حد معمول می‌خوابند نسبت به کسانی که در زمان معمول بیدار می‌شوند احساس خستگی بیشتری می‌کنند.

اصل مقاله بالا در این صفحه قابل مشاهده می باشد.

نوآورد، ندای سلامت

مرجع مقاله: Prevention، مجله سلامت

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s