ثروتمندترین افراد جهان

آلیکو دانگوته  (Aliko Dangote)

ارزش خالص دارایی: 14.3 میلیارد دلار

سن: ۵۸ سال

تابعیت: نیجریه

نوع فعالیت: سرمایه‌گذاری تنوع‌بخشی

منبع ثروت: گروه صنعتی دانگوته (خودساخته)

 وقتی دانگوته ۲۰ ساله بود، سرمایه‌ی لازم برای راه‌اندازی یک کسب کار کوچک را که شامل خرید فروش محصولات زراعی، سیمان و مصالح ساختمانی بود، از عمویش قرض گرفت. با رونق گرفتن اقتصاد نیجریه، دانگوته واردات خودرو را نیز به کسب‌وکار خود افزود و بعد از گذشت ۴ سال، در سال ۱۹۸۱ گروه صنعتی دانگوته را تشکیل داد که یک شرکت خوشه‌ای بین‌المللی است و در حال حاضر به سرمایه‌گذاری‌های متنوع ریسکی در زمینه‌ی غذا، نوشیدنی، تولیدات پلاستیکی، املاک، تدارکات، مخابرات، فولاد، نفت و گاز فعالیت می‌کند. آلیکو دانگوته با دارایی خالص 14.3 میلیارد دلار (معادل 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی کشور نیجریه) ثروتمندترین مرد آفریقا است.

 منبع بخش اعظم ثروت دانگوته، کارخانه‌ی سیمان دانگوته است که سهام آن به‌صورت عمومی در بازار بورس نیجریه عرضه می‌شود. این کارخانه در کشورهای زامبیا، سنگال، تانزانیا و آفریقای جنوبی شعبه دارد و در سال ۲۰۱۱ برای تأسیس شعبه‌ی آن در کشور ساحل‌عاج ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است. دیگر فعالیت عمده‌ی دانگوته، کارخانه‌ی تولید آرد است. او ۳ سال پیش بخش عمده‌ی سهام این کارخانه را به مبلغ ۱۹۰ میلیون دلار به شرکت محصولات غذایی تایگر برندز آفریقای جنوبی واگذار کرد ولی با افت شدید ارزش سهام کارخانه، دانگوته در ماه دسامبر ۲۰۱۵ سهام واگذارشده را با پرداخت ۱ دلار پس گرفت.

دانگوته شهرت زیادی در انجام فعالیت‌های خیریه دارد و یکی از محبوب‌ترین چهره‌های قاره‌ی آفریقا به شمار می‌آید. او با تأسیس یک موسسه‌ی خیریه به نام بنیاد دانگوته که ریاست آن را نیز به عهده دارد، فعالیت‌های انسان دوستانه‌ی زیادی با تمرکز خاص بر آموزش و بهداشت انجام می‌دهد. یکی از بارزترین فعالیت‌های این بنیاد، برنامه‌ی سرو غذا برای نیازمندان با هزینه‌ی ۱۲ هزار دلار در روز است.

ثروتمندترین افراد جهان

زومیت تبیان نوآورد

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s