فواید درمانی هویج

هویج: بدرود سرماخوردگی
زمانی که گلودرد می‌گیرید راه‌های زیادی برای تسکین آن به شما پیشنهاد می‌شود. مثل مصرف انواع شربت‌ها. اگر به دنبال درمان‌های خانگی، طبیعی و کم خطر هستید می‌توانید شربت هویج تهیه کرده و گلو دردتان را تسکین دهید.

دستورالعمل اول تهیه شربت هویج

  • سه عدد هویج
  • 100 گرم خاک قند

هویج‌ها را پوست بکنید و ورقه ورقه کنید. سعی کنید ورقه‌ها نازک باشند. هویج‌ها را داخل یک ظرف دربسته که حاوی 100 گرم خاک قند است بریزید. در ظرف را بگذارید و اجازه دهید چند ساعت در هوای آزاد بماند تا شربت هویج‌ها در بیاید. شربت به دست آمده را در یک شیشه‌ی کوچک بریزید و هر چند ساعت یک قاشق چای‌خوری میل کنید. خواهید دید این شربت طعم خوبی دارد و به سرعت گلویتان را نرم می‌کند. بدین ترتیب به جای شربت‌های تلخ یک شربت خوشمزه خورده‌اید و گلودردتان بهتر شده است.

دستورالعمل دوم شربت هویج
ترکیب هویج با عسل و لیموترش از آن یک معجون درمانگر برای مقابله با بیماری های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، آنفلوانزا، سرفه و گلودرد می سازد.

  • 2 عدد هویج
  • نصف یک عدد لیموترش
  • نصف فنجان عسل

شما به یک عدد ظرف شیشه ای تمیز نیز نیاز دارید. برای تهیه این نوشیدنی ابتدا هویج ها را شسته و حلقه حلقه کنید و داخل ظرف شیشه ای تان بریزید. آب نصف لیموترش را گرفته و به همراه عسل روی هویج ها بریزید. می توانید میزان عسل را بسته به میزان هویج تان بیشتر کنید. در ظرف را ببندید و اجازه دهید شربت هویج تان به مدت حداقل 24 ساعت آماده شود. سپس می توانید از آن استفاده کنید.

می توانید روزانه دو قاشق کوچک از این شربت خانگی و مفید میل کنید. اگر تصورمی کنید شربتتان غلیظ شده و شیرینی آن دلتان را می زند می توانید آن را در نصف فنجان آب ولرم رقیق کرده و نوش جان کنید.

توجه داشته باشید که شربت هویج اشاره شده به دلیل دارا بودن عسل زیاد برای افرادی که قند خون بالایی دارند و دیابتی ها توصیه نمی شود. عسل شاخص گلیسمی بالایی دارد و مصرف زیاد و افراطی آن برای این افراد توصیه نمی شود. همچنین مصرف این شربت برای افرادی که تحت درمان با داروهای دیورتیک (ادرارآور) هستند توصیه نمی شود چون تأثیر مشابه دارد و امکان دارد که تأثیر عکس ایجاد کند.

متن کامل مقاله «فواید دارویی هویج برای سلامتی»

منبع: تبیان

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s